Kablo Hurdası Alımı

kablo hurdası alımı
İçindekiler

Farklı metaller içeren kablolar, geri dönüşüme kazandırılan ve yüksek ücretlerle talep gören en popüler hurda türleri arasındadır. Alüminyum, tek damar, TTR, iç tesisat kablosu olmak üzere birçok çeşidi vardır. Kablo hurdası alımı yapılırken de öncelikle içerdiği metal oranına dikkat edilir.

Birçok kablo türü, ayrıştırıldıktan sonra geri dönüşüme kazandırılır ve ham madde kaynaklarının temin edilmesine katkıda bulunur. Bu bağlamda profesyonel hizmetler yürüten Doğa Hurda firmamız, kaynakların sürdürülebilirliği adına önemli bir rol üstlenmektedir. Kablo hurdası alımı sürecinde profesyonel tutumundan ödün vermeyen ekibimize ulaşarak sizler de geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.

Hurda Kablosu Alan Yerler

kablo hurdası alımı
Kablo hurdası alımı kapsamında elinizde bulunan atıl ürünleri bize satabilirsiniz.

Hurda kablo alımı yapan yerler, atıl malzemelerin geri dönüşümüne katkıda bulunan ve çevre dostu uygulamalarıyla ön planda olan işletmelerdir. Firmamız, bu atıkları ayrıştırarak ve kullanılabilir malzemelere dönüştürerek ekonomiye katkı sağlar. Aynı zamanda atıkların çevreye zarar vermesini engeller.

Kablo hurdası alımı sürecinde malzemelerin bakır indeksiyle hesaplanması için analiz yapılması zorunludur. Aslında hurdacılar, hangi kablonun hangi oranda bakır içeriğini bilir fakat müşterinin de ikna olması için analiz yapılır.

Hurda Kablo Çeşitleri

Kablolar, iletim hatları ve elektrik tesisatları başta olmak üzere son derece geniş bir alanda kullanılır. İçermiş olduğu malzemeler, üzerinde kullanılan plastik ve ebatları, kullanım alanlarına göre şekillenir. Bu nedenle birçok kablo türünden bahsetmek mümkündür. Geri dönüşüm sektöründe en çok rağbet gören türleri aşağıdaki gibidir: 

İletkenlik oranı son derece yüksek olan alüminyum, elektrik şebekeleri ve uçaklardaki kablo sistemlerinde kullanılır. Bakıra kıyasla fiyatının daha uygun olması, alternatif bir iletken malzeme olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda geri dönüşüme uygun bir malzeme olduğu için kabloları hurdacı firmalarına satarak gelir elde etmek mümkündür. 

TTR, içerisinde farklı hatlar bulunan ve parçalı tellerden meydana gelen kablo çeşididir. Genellikle insan trafiğinin yoğun olduğu; binalar, ofisler, endüstri bölgeleri gibi kapalı alanlarda kullanılır. PVC izolasyonuna sahip olduğu için diğer kablo türlerine kıyasla daha güvenli kabul edilir. Atıl duruma geldiğinde ise geri dönüşüm tesislerinde işlenerek ayrıştırılması mümkündür. 

PVC izolasyonlu ve çok damarlı olan bu kablolar, “NYM” olarak da adlandırılır. Islak, nemli ve kuru tüm ortamlarda tercih edilebildiği için son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. Binaların içerisinde kullanılmak üzere tasarlanan bu malzemeler, işlevini yitirdiğinde de değerini kaybetmez. Geri dönüşüm tesislerinde işlenerek yeniden değerlendirilebilir. 

En dayanıklı güç kablolarından olan çelik zırhlı kablo, genellikle şebeke elektriği sağlamak amacıyla kullanılır. Özellikle fiber ağlarda tercih edilir ve fiyatı nispeten yüksektir. Atıl duruma geldiğinde ise içerisindeki metalin ayrıştırılması mümkündür. Bu nedenle geri dönüşüm firmaları tarafından alınan türlerin başında gelir. 

Hurda Kablo Fiyatı 2024

Hurda kablo fiyatları, içermiş olduğu metal ve piyasa koşullarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak fiyat belirleme aşamasında göz önünde bulundurduğumuz etkenler aşağıdaki gibidir: 

Bu etkenler; bakır, alüminyum, çelik gibi metallerin ücretini etkileyen temel değişkenlerdir. Haliyle kabloların alım ücretleri üzerine net bir skala sunmak oldukça zordur. Doğa Hurda ekibimiz, piyasayı yakından takip ederek tarafınıza en güncel ücretleri sunmaktadır. Dilerseniz, bakır kablo hurda fiyatı hakkında detaylı bilgi almak için ekibimizle birebir iletişime geçebilirsiniz.